You are currently viewing Boże Ciało

Boże Ciało

W czwartek, po niedzieli Trójcy Przenajświętszej, obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną tradycyjnie Bożym Ciałem. Z tej okazji ulicami Cerekwi przeszła procesja eucharystyczna.

Boże Ciało, obchodzone w Polsce od XIV wieku, ma i w naszej parafii swoje tradycje. W procesji, w czasie której celebrans niósł Najświętszą Eucharystię wśród uroczystych obrzędów i śpiewów, składaliśmy publiczne świadectwo naszej wiary i pobożności.

Przed laty procesja eucharystyczna w naszej parafii odbywała się wokół kościoła, do czterech ołtarzy postawionych z czterech stron świątyni. Po wybudowaniu kapliczek fatimskich na placu po starym kościele ówczesny proboszcz ks. Józef Korzeń wprowadził zwyczaj procesji eucharystycznej po placu różańcowym, do ołtarzy przygotowanych w kapliczkach. Kolejny proboszcz ks. Józef Sadowski zaproponował by z procesją eucharystyczną wyjść na ulice Cerekwi. Od tego czasu każda miejscowość w parafii buduje i ozdabia na święto Bożego Ciała swój ołtarz. Pierwszy na trasie procesji jest ołtarz Cerekwi. Przy budynku OSP ołtarz przygotowują mieszkańcy Wrzępi. Na skrzyżowaniu dróg, obok figury, mieszkańcy Bessowa a przy kościele Bieńkowic. W Polsce wokół ołtarzy umieszcza się gałęzie brzeziny. Po procesji wierni zabierają je do domów i wieszają nad drzwiami wejściowymi lub w innych miejscach budynku. Ma to ustrzec zarówno domowników jak i dom prze różnymi klęskami i chorobami.

Święto Bożego Ciała budzi też wspomnienia u wiernych z naszej parafii, którzy przed laty  uczestniczyli w pielgrzymkach do Włoch, organizowanych przez ks. Józefa Sadowskiego. Jednym z miejsc, które odwiedzali i w którym modlili się pielgrzymi, była katedra w Orvieto, gdzie przechowywany jest korporał ze śladami krwi. W 1263 roku, podczas mszy w kościele w Bolsenie (w pobliżu Orvieto), z trzymanej przez księdza hostii na płótno i posadzkę popłynęła krew. To po tym wydarzeniu do kalendarza świąt chrześcijańskich włączono Boże Ciało, obchodzone zawsze 60 dni po Wielkanocy.

Po dwóch latach przerwy, spowodowanych pandemią, procesja w święto Bożego Ciała powróciła na ulice Cerekwi. Piękne ołtarze, świece, sztandary, feretrony, obrazy, dzieci pierwszokomunijne w bieli, dziewczynki sypiące kwiaty, chłopcy dzwoniący dzwoneczkami, przystrojone domy, wspólny śpiew i modlitwa zamieniły naszą miejscowość we wspaniałą świątynię dla Boga Żywego.