Kaplice

Kaplica we Wrzępi

Kaplice, kapliczki i krzyże przydrożne rozsiane na terenie parafii to od wielu wieków miejsca kultu i wyraz pobożności parafian. Powstawały z inicjatywy księży, wznoszone wspólnym wysiłkiem parafian, dzięki fundacjom gromad (wsi) lub prywatnych fundatorów. Tylko w niektórych odprawiane są Msze święte, przy innych najbliżsi mieszkańcy odmawiają różaniec lub śpiewają majówkę, ale wszystkie, często od wielu lat, przypominają o modlitwie.

Największa z parafialnych kaplic, w której odprawiane są Msze święte, to kaplica Przemienienia Pańskiego we Wrzępi. Wybudowana w latach1998 – 2000 pod kierunkiem ks. proboszcza Józefa Korzenia i przy pomocy, również materialnej, ks. Józefa Góreckiego, rodaka ze Wrzępi, jako pomnik jubileuszu 2000 chrześcijaństwa. Projekt kaplicy wykonała inż. Elżbieta Langer. Kaplicę poświęcił ks. biskup ordynariusz Wiktor Skworc w 2000 r. Warto też wspomnieć usytuowaną naprzeciw niej gromadzką kaplicę Przemienienia Pańskiego, wybudowaną na początku XX w., obecnie służącą dla celów pogrzebowych.

Na cmentarzu parafialnym znajduje się kaplica Matki Bożej Bolesnej, wybudowana w 1930 r., w podziemiach której umieszczono grobowce dla kapłanów. Zostali tam pochowani dwaj proboszczowie parafii Cerekiew: ks. Władysław Osmólski (1917-1932) i ks. Jan Złotnicki (1932-1973).

W Bieńkowicach w 1921 r. wniesiono prywatną kaplicę, w której odprawiana jest Msza św. z racji dni krzyżowych, w Wielką Sobotę są święcone pokarmy, wierni modlą się podczas różańca i majówki.

Aby podkreślić sakralny charakter miejsca, gdzie stał stary kościół parafialny w 1986 r. za proboszczowania ks. Józefa Korzenia stworzono fatimski plac różańcowy. W jego centrum umieszczono, stojącą niegdyś z boku kościoła, kapliczkę z figurą Matki Boskiej Różańcowej z 1901 r. W czterech rogach placu wybudowano ufundowane przez parafię kapliczki. Ks. prałat Kazimierz Góral wyposażył je w figury: Anioła z Fatimy, Matki Boskiej z dziećmi z Fatimy, Niepokalanego Serca Maryi, Pana Jezusa Frasobliwego. W ten sposób powstało miejsce modlitwy, kultu i zadumy, na którym od maja do października, w każdą trzecią niedzielę miesiąca, odmawia się różaniec fatimski.

Oprócz wyżej opisanych kaplic na terenie parafii znajduje się jeszcze kilkanaście kapliczek i krzyży przydrożnych.