You are currently viewing Droga Krzyżowa ulicami Cerekwi

Droga Krzyżowa ulicami Cerekwi

  • Post published:22 kwietnia 2022
  • Post category:Aktualności

Od kilkunastu lat w naszej parafii, w Wielki Piątek, odbywa się Droga Krzyżowa ulicami Cerekwi. Wyrusza o godzinie 22.00 pod przewodnictwem młodzieży i pomimo późnej pory, a czasami złej pogody, gromadzi wielu parafian na wspólnej modlitwie. Inicjatorem takiej formy Drogi Krzyżowej był ksiądz Józef Sadowski, były proboszcz w naszej parafii. To on zachęcił młodych ludzi, by zorganizowali i poprowadzili rozważania pasyjne, a w kolejnych latach wspierał bardzo mocno tę inicjatywę. Pamiętam, że kiedyś była zła pogoda, zimno, deszcz, wiatr, chcieliśmy zostać w kościele, ale ksiądz bardzo nalegał i prosił, żeby jednak ta droga odbyła się ulicami Cerekwi. I się odbyła” – wspomina jedna z ówczesnych organizatorek.

Pierwszy raz Drogi Krzyżowej nie zorganizowano w 2020 roku, ze względu na pandemię, natomiast rok później została poprowadzona w kościele. W tym roku tradycja Drogi Krzyżowej ulicami Cerekwi znów powróciła.

Warto podkreślić ogromne zaangażowanie wielu młodych ludzi w organizację Drogi Krzyżowej, w różnych formach. Część układa rozważania, inni angażują się w śpiew między stacjami, jeszcze inni czytają rozważania przy stacjach. Są także osoby, które niosą krzyż, lampiony, dbają o nagłośnienie, a także o rozmieszczenie krzyży na poszczególnych stacjach. Każdy według własnych możliwości stara się włączyć w przygotowanie tej szczególnej modlitwy.

Staramy się, by nasze rozważania miały myśl przewodnią. Na przykład w 2018 roku skupiliśmy się na opisie Męki Jezusa wg objawień błogosławionej Katarzyny Emerich, a w tym roku rozważaliśmy słowa świętych” – wyjaśnia jedna z osób zaangażowanych w opracowanie rozważań.