You are currently viewing Kolędowanie z Orkiestrą Dętą

Kolędowanie z Orkiestrą Dętą

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia uroczystą Sumę uświetniła swoją grą Orkiestra Dęta Uście Solne pod batutą Dawida Nowaka, naszego parafianina.

Orkiestra skupia młodych muzyków z Uścia Solnego i kilku okolicznych parafii, również z parafii Cerekiew. Od dwóch lat, kiedy kierownictwo Orkiestry objął Dawid Nowak, systematycznie uświetnia uroczystości religijne w naszym Kościele. Dotychczas grała na nabożeństwach podczas świąt i odpustów.

Wierni z naszej parafii i przybyli goście, licznie zgromadzili się na nabożeństwie, przeżywając te niezwykłe, wspólnotowe Święta, adorowali nowo narodzonego Jezusa i śpiewali kolędy wraz z Orkiestrą. Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia poświęcony jest św. Szczepanowi, pierwszemu chrześcijańskiemu męczennikowi, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Wiąże się z tradycją święcenia owsa przeznaczonego na wiosenny zasiew. Zgodnie z tą tradycją ks. Proboszcz na zakończenie Mszy św. poświęcił owies obficie skrapiając wiernych i muzyków.

Po Mszy św. Orkiestra wykonała krótki koncert, zachęcając do wspólnego kolędowania. Zagrała trzy tradycyjne polskie kolędy: pieśń nieznanego autora pochodzącą z XIX w. „Przystąpmy do szopy”, liczącą ponad trzysta lat pieśń pochwalną „Tryumfy Króla Niebieskiego” oraz piękną kolędę – opowieść opartą na ewangelii św. Mateusza, którą prawdopodobnie napisał ks. Zygmunt Odelgiewicz „ O gwiazdo Betlejemska”.

Wszystkich chcących posłuchać kolejnych kolędowych koncertów Orkiestra zaprasza na swoje styczniowe występy, które odbędą się w kościołach naszego dekanatu, szczegóły na Facebooku Orkiestry.