You are currently viewing Msza Święta dla rodzin

Msza Święta dla rodzin

  • Post published:30 stycznia 2023
  • Post category:Aktualności

W ostatnią niedzielę stycznia na uroczystą sumę były szczególnie zaproszone rodziny z dziećmi. Na tę okazję pan Organista przygotował do pierwszego występu dziecięcą scholę parafialną. Role lektorów i kantorów przejęli rodzice.

Ks. Proboszcz wygłoszone kazanie skierował do najmłodszych uczestników nabożeństwa. Dotyczyło ono ewangelii czytanej w tę niedzielę czyli ośmiu błogosławieństw – nauki wygłoszonej przez Pana Jezusa podczas kazania na górze, gdy nauczał w Galilei. Zapisał je w swojej ewangelii św. Mateusz. Osiem błogosławieństw to wskazówka dotycząca codziennego postępowania każdego chrześcijanina, w której znajduje się obietnica Królestwa Bożego dla dążących do doskonałości chrześcijańskiej.
Kazanie rozpoczynało się od odpowiedzi na pytania: co ważnego Pan Jezus chce nam powiedzieć w dzisiejszej ewangelii, jakie słowo padało w niej najczęściej, co znaczy „błogosławiony”? Były również rekwizyty mające pomóc w zrozumieniu przesłania: balsam – symbol czegoś miłego, niosącego ulgę, ukojenie… i papier ścierny – symbol rzeczy drażniącej i raniącej. Kto postępuje według nauczania Pana Jezusa jest jak balsam, kto nie sługa Jego nauki jest jak papier ścierny. Na zakończenie kazania padły i pytania adresowane do rodziców: czy świat bez ośmiu błogosławieństw byłby lepszy, jak każdy z nas, kierując się nimi, może czynić go lepszym?

Osiem błogosławieństw, ten ważny dla każdego katolika drogowskaz, warto często rozważać. Słowa te przed czterdziestu latu zostały utrwalone na ścianach naszej świątyni, znajdują się na sklepieniu w nawie głównej, tym lepiej utrwalą się w naszej pamięci.

Msza św. dla rodzin odprawiana będzie co miesiąc, w ostatnią niedzielę miesiąca, o godz. 11.00.