You are currently viewing Niedziela Palmowa w Cerekwi

Niedziela Palmowa w Cerekwi

  • Post published:11 kwietnia 2022
  • Post category:Aktualności

W szóstą niedzielę Wielkiego Postu, nazywaną Niedzielą Palmową lub Niedzielą Męki Pańskiej, rozpoczęliśmy najważniejszy okres w roku liturgicznym – Wielki Tydzień. W Kościele parafialnym w Cerekwi, zgodnie z tradycją, podczas uroczystej sumy odbył się obrzęd błogosławieństwa palm symbolizujących odradzające się życie.

Ksiądz proboszcz Tadeusz Sępek, po odmówieniu stosownej modlitwy i poświęceniu palm w otoczeniu dzieci, młodzieży i wiernych niosących palmy wyruszył w procesji wokół kościoła. Procesja upamiętniła uroczysty wjazd Chrystusa do Jerozolimy, bezpośrednio poprzedzający Jego mękę. Aby przypomnieć to wydarzenie rozgrywającego się przed około 2 tys. lat, oddać jego nastrój i nawiązać do tradycji, dwaj parafianie wcielili się w role Chrystusa i apostoła. W inscenizacji towarzyszył im osiołek. W roli ludzi podążających za Jezusem podczas tryumfalnego wjazdu do Jerozolimy wystąpili wszyscy uczestnicy nabożeństwa.

Po procesji, zgodnie z wielowiekową tradycją, wierni wysłuchali opisu Męki Pańskiej, przygotowującego do przeżywania Wielkiego Tygodnia. Ewangelię zaśpiewali Dawid Nowak, Kacper Policht i Dominik Pradel.

Po uroczystej sumie przed kościołem parafialnym odbył się konkurs na najpiękniejszą i najwyższą palę, w którym oceniającymi byli wszyscy obecni. Najwyższa, i jak zgodnie uznano najpiękniejsza, była ponad 6 metrowa palma wykonana przez rodzinę Rakoczych z Bieńkowic, którą reprezentował Filip Rakoczy. Kolejne nagrodzone palmy o wysokości od 4 – 6 m. wykonali: Kacper Rakoczy z Bieńkowic z rodziną, Koło Gospodyń Wiejskich z Bessowa, najmłodsi laureaci Franiu i Zuzia Karecińscy z Bessowa wspomagani przez sąsiadkę i rodzinę, Kamil Nowak z Bieńkowic, Franciszek Wilk i Nikodem Kotelon z Cerekwi. Wykonawcy najpiękniejszych prac otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy konkursu, którzy zrobili palmy dostali upominki.

Po konkursie najmłodsi parafianie mogli zaprzyjaźnić się z osiołkiem, a nawet popróbować jazdy na nim. Chętnych nie brakowało 😉