You are currently viewing Odnowiona polichromia

Odnowiona polichromia

  • Post published:15 sierpnia 2022
  • Post category:Aktualności

Na początku sierpnia zakończyły się prace remontowe w kościele parafialnym w Cerekwi polegające na odnowieniu polichromii, pająków i kinkietów oraz wymianie oświetlenia w prezbiterium.

Polichromia zdobiąca nasz kościół została wykonana z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Józefa Korzenia w latach 1983-1984. Zaprojektował ją i kierował pracami Jerzy Lubański, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ten polski malarz kolorysta prowadził w ASP pracownię projektowania malarstwa ściennego i wykonał ponad 40 polichromii i 100 witraży w polskich kościołach. W pracach uczestniczyli również parafianie, którzy musieli przygotować kościół stawiając w nim drewniane rusztowanie. Wraz z polichromią zostało wykonane malowanie i złocenie ołtarzy i konfesjonałów. Nową polichromię poświęcił ks. biskup Jerzy Ablewicz Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej podczas odpustu Miłosierdzia Bożego w 1984 r.

Kościół w Cerekwi od momentu konsekracji w 1952 r. jest miejscem kultu Miłosierdzia Bożego toteż malowidła wykonane na ścianach i suficie kościoła niosą przekaz opowiadający o Bożym Miłosierdziu. Już w przedsionku wita wiernych obraz przedstawiający ojca przebaczającego synowi marnotrawnemu a nad drzwiami wejściowymi napis: „Miłosierdzie Pańskie na wieki wychwalać będę”. Na suficie w nawie głównej zamieszczono osiem błogosławieństw. Prezbiterium zdobią cztery sceny z Nowego Testamentu: nauczanie Pana Jezusa, przebaczenie jawnogrzesznicy, wskrzeszanie młodzieńca z Nain i ostatnia wieczerza, a wśród ozdobnych motywów roślinnych słowa wypowiedziane przez Zbawiciela. W nawach bocznych widnieją wizerunki osób, które głosiły Boże Miłosierdzie i czyniły uczynki miłosierdzia: św. siostry Faustyny Kowalskiej, bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, św. brata Alberta Chmielowskiego i sługi Bożego brata Alojzego Kosiby. Na zachodnich ścianach świątyni upamiętniono bł. Karolinę Kózkównę i św. Maksymiliana Kolbe.

Wykonawcą odnowienia polichromii była firma państwa Wiesława i Wiesławy Odroniec z Żegociny. Renowację pająków i kinkietów wykonała Pracownia Ślusarstwa Artystycznego Arkadia powadzona przez Rafała Kiecia w Tarnowie. Dzięki przeprowadzonym pracom remontowym nasza świątynia odzyskała swój blask. Wszystkim ofiarodawcom, którzy wsparli je finansowo składamy serdeczne Bóg zapłać.