You are currently viewing Odnowiony ołtarz św. Józefa
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Odnowiony ołtarz św. Józefa

  • Post published:23 listopada 2023
  • Post category:Aktualności

Ołtarz św. Józefa powrócił po konserwacji do południowej nawy kościoła parafialnego, jego renowacja trwała trzy miesiące.

Pracę tę zrealizowała, tak jak i przy ołtarzu św. Wawrzyńca, Anna Borowska, która przywróciła świetność wielu zabytkom w Diecezji Tarnowskie m.in. badała i odnawiała otaczany kultem obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem znajdujący się w drewnianym kościele na tarnowskim Burku, wykonywała prace konserwatorskie w kościołach w Gosprzydowej i Zawadzie.

Przed przystąpieniem do demontażu ołtarza wykonano dokumentację fotograficzną. Po rozbiórce większość obiektu przewieziono do pracowni konserwatorskiej. Niemożliwy był demontaż mensy (stołu ołtarzowego), toteż jej odnowienie musiano przeprowadzić w kościele. Wszystkie elementy ołtarza, wykonanego w większości z drewna dębowego, wymagały wyczyszczenia, zwalczenia szkodników drewna i zakonserwowania. Elementy złote i malowane, ponownego złocenia i pomalowania. Wyczyszczony i odnowiony został również znajdujący się w centralnej części ołtarza obraz przedstawiający św. Józefa z małym Jezusem, namalowany w 1954 r. przez bocheńskiego artystę Stanisława Broszkiewicza. Nową stylistykę zyskała nisza stanowiąca tło figury Matki Boskiej, ukazująca się po odsunięciu obrazu. Na odnowienie czeka jeszcze figura Matki Boskiej z centralnej części ołtarza.

W sobotę 18 listopada 2023 r. konserwatorzy i pomagający im parafianie, pod nadzorem Anny Borowskiej, złożyli ołtarz przywracając mu poprzednią formę. Dzięki zabiegom konserwatorskim ołtarz znów jest piękny a równocześnie technicznie wzmocniony i zabezpieczony, stanowi ozdobę kościoła w Cerekwi i pomaga wiernym w modlitwie.

Renowacja została sfinansowana ze składek wiernych. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy. Bóg zapłać. Krótka relacja fotograficzna z montażu ołtarza poniżej.