You are currently viewing Ołtarz św. Wawrzyńca odnowiony

Ołtarz św. Wawrzyńca odnowiony

  • Post published:15 sierpnia 2023
  • Post category:Aktualności

Po kilku miesiącach nieobecności do bocznej nawy naszego kościoła powrócił odnowiony ołtarz św. Wawrzyńca Męczennika.

Renowacji zniszczonego ołtarza podjęła się Anna Borowska, konserwator dzieł sztuki z Krakowa, która ma na swoim koncie m.in. prace w kościołach w Gosprzydowej, Zawadzie, Chełmie i Tarnowie (na Burku konserwowała łaskami słynący i otaczany kultem obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem).

Odnowienie ołtarza wymagało całkowitego demontażu obiektu i przewiezienia go do pracowni konserwatorskiej. Tydzień przed odpustem powrócił on do kościoła w Cerekwi. W jego wniesieniu i ponownym montażu pomagali parafianie. Praca wymagała nie tylko siły ale również precyzji, uwagi i dokładności, gdyż każdy, nawet najmniejszy element, musiał powrócić na swoje miejsce, a elementów były setki …

Odnowiony został również znajdujący się w centralnej części ołtarza obraz przedstawiający św. Wawrzyńca, będący mniejszą kopią obrazu ze starego kościoła, wykonaną w 1954 r. przez bocheńskiego artystę Stanisława Broszkiewicza. Na konserwację czekają jeszcze: figura Serce Pana Jezusa, znajdująca się w środkowej części ołtarza za obrazem św. Wawrzyńca i obraz z dolnej części ołtarza przedstawiający Chrystusa w grobie, odsłaniany raz w roku w Wielki Piątek.

Renowacja w całości została ufundowana przez anonimowych ofiarodawców, którym serdecznie dziękujemy. Bóg zapłać.

Podczas uroczystości odpustowej ku czci św. Wawrzyńca, patrona parafii, wierni mogli oddawać mu cześć patrząc na odnowiony ołtarz.

Poniżej relacja fotograficzna z montażu ołtarza.