W święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia, nazywane w Polsce świętem Matki Bożej Zielnej, wierni dziękowali za plony.
Jedną z najstarszych form podziękowania jest przygotowanie i poświęcenie wieńców żniwnych. W polskiej tradycji związana jest ono z zakończeniem prac polowych przy żniwach. Uroczystość ta ma głęboki wymiar kulturowy, religijny i społeczny, łącząc ludzi w podziękowaniu za urodzaj i dostatek oraz w prośbie o obfitość w przyszłych latach.
Wieniec żniwny to nie tylko piękna ozdoba, ale również symbol. Zazwyczaj jest upleciony z różnych kłosów zbóż, ziół, warzyw, owoców oraz kwiatów. Dekorowany kolorowymi wstążkami, które symbolizują radość i świętowanie. W jego centrum często znajduje się krzyż lub inny symbol religijny, co podkreśla chrześcijański charakter ceremonii. Tradycja ta przypomina o podstawowej roli ziemi i pracy rolników w życiu każdej społeczności.
Podczas świątecznej sumy w naszym kościele poświęcono wieńce dożynkowe wykonane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Bessowa, Cerekwi i Bieńkowic. KGW w Bessowie przygotowało wieniec, którego centralną część wypełniał, wyklejony z ziaren i słomy, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Winiec KGW w Cerekwi miał formę korony otaczającej prosty drewniany krzyż. Gospodynie z Bieńkowic w środku wieńca umieściły kontur Polski z zaznaczonym miejscem gdzie znajduje się religijne serce kraju – Częstochowa i różańcem. Wielu wiernych przyniosło tego dnia do poświęcenia piękne bukiety, wykonane z kwiatów i ziół.