You are currently viewing Procesja Bożego Ciała

Procesja Bożego Ciała

W uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Cerekwi uczestniczyło wielu wiernych, parafian z parafii Św. Wawrzyńca, którzy przeszli z uroczystą procesją ulicami miejscowości.

To święto, nazywane potocznie „Boże Ciało” jest niezwykle ważnym świętem dla katolików. Po mszy świętej wierni w odświętnym pochodzie ulicami miast i wsi przechodzą do czterech ołtarzy, które symbolizują cztery strony świata. Procesja ta jest również pewnego rodzaju manifestacją – publicznym oddaniem czci Jezusowi ukrytemu w Najświętszym Sakramencie. W ten sposób zapraszamy Jezusa do swoich domów, do swojego życia, swojej miejscowości i parafii. Prosimy o to, żeby nam błogosławił i uświęcał nasze życie.

W Polsce po raz pierwszy Boże Ciało obchodzono w 1320 r. – w diecezji krakowskiej, wówczas naszej diecezji. Wprowadził go papież Urban IV bullą „Transiturus” w 1264 roku i ustanowił Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa świętem obowiązującym w całym Kościele. Przyczyną ustanowienia święta Bożego Ciała były objawienia błogosławionej Julianny z Mont Cornillon oraz cud eucharystyczny w Bolsena i Orvieto.

Boże Ciało jest jednym z najważniejszych świąt w Kościele katolickim ponieważ dotyka najistotniejszej tajemnicy naszej wiary. Wiary w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Właśnie tę wiarę wyznawaliśmy podczas procesji eucharystycznej, która przeszła ulicami Cerekwi. Szczególnym miejscami czytania ewangelii i modlitwy były cztery ołtarze przygotowane przez cztery miejscowości w parafii: Cerekiew, Wrzępię, Bessów i Bieńkowice.