You are currently viewing Słowo na czerwiec 2024

Słowo na czerwiec 2024

Czerwiec – miesiącem Serca Jezusowego

Czym jest serce? Kawałkiem ludzkiego mięśnia, organem bardzo ważnym dla człowieka, od którego zależy funkcjonowanie całego organizmu. Kiedy przestaje pracować następuje śmierć. O sercu powiedziano wiele i wiele napisano.

O sercu śpiewają zakochani, mówią szczęśliwi. Wszystko wskazuje więc na to, że serce to nie tylko skomplikowany organ ludzki, ale miejsce, gdzie skupiają się najszlachetniejsze uczucia ludzkie. Wiemy, jak czasem „boli” nas serce, jak bije mocniej, jak podpowiada nam to czy tamto; „Miej serce i patrzaj w serce”.

Pismo św. przedstawia Boga, do którego natury należy kochanie, tego którego serce jest wielkie i który pochyla się nad człowiekiem, który go karmi i pieści, jak matka pieści niemowlę.

W tradycji chrześcijańskiej czerwiec to miesiąc, w którym w sposób szczególny kontemplujemy Serce Jezusa, serce, które płonie ogromną miłością do każdego człowieka.

Serce jest symbolem tego co najbardziej szlachetne i piękne. Dlatego też wielcy mistrzowie życia duchowego podpowiadają nam, że warto podjąć pracę nad tym, aby serca nie obciążać tym co przeszkadza mu w wydawaniu owoców ducha. Tak więc troska aby było ono wolne od egoizmu, od chciwości pomaga w osiągnięciu wewnętrznej wolności, co z kolei prowadzi do prawdziwej radości, nawet wtedy, gdy na zewnątrz posiadamy niewiele. Szczęścia nie otrzymuje się bowiem za pośrednictwem przekazu pocztowego ani czeku bankowego. To prawda, można za nie kupić modne ubranie, dobre jedzenie, ale nie ciepło ludzkiego serca, bo jak mówi Bosmans: Nigdzie nie kupisz szczęścia, miłość daje je gratis.

Świat współczesny, świat elektroniki, lotów kosmicznych, laptopów, przypomina mędrca, który z latarką w ręku w środku miasta poszukuje człowieka, dodajmy, człowieka o dobrym sercu. Dlatego inwestujmy w serce, w duszę, w wartości duchowe.

Ks. Tadeusz Sępek

proboszcz