You are currently viewing Uroczystość Bożego Ciała w Cerekwi

Uroczystość Bożego Ciała w Cerekwi

„Zróbcie Mu miejsce Pan idzie z nieba” to słowa tradycyjnej pieśni kościelnej, które w tym roku były głównym mottem obchodów święta Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Uroczysta msza św. z kazaniem w kościele parafialnym rozpoczęła obchody Święta Bożego Ciała po czym wierni, jak co roku, udali się w procesji eucharystycznej do czterech ołtarzy. Każdy z ołtarzy przygotowali parafianie z innej miejscowości, wybierając inną myśl przewodnią: Cerekiew – „W eucharystii mnie znajdziecie”, Wrzępia – „Jedna miłość: Ojciec, Syn, i Duch Św. pośród nas”, Bessów – „Zróbcie Mu miejsce Pan idzie z nieba”, Bieńkowice – „Serce Jezusa pełne miłości”.

Procesja przeszła ulicami Cerekwi a jej uczestnicy przy każdym ołtarzu wysłuchali fragmentu Ewangelii, odmawiali modlitwy i śpiewali pieśni eucharystyczne. Księdza niosącego monstrancję poprzedzali ministranci niosący krzyż, grono dziewczynek sypiących kwiaty, chłopców dzwoniących dzwoneczkami, oraz osoby niosące feretrony i chorągwie. Nabożeństwo zakończyło uroczyste błogosławieństwo i odśpiewanie dziękczynnego hymnu „Ciebie, Boga wysławiamy”.

Wszyscy uczestnicy wyrażali swoją wiarę i prosili Jezusa o błogosławieństwo. Po procesji, zgodnie z tradycją, zabrali do swoich domów brzozowe gałązki zdobiące ołtarze.