15 sierpnia przeżywaliśmy ważne dla katolików święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywane w Polsce świętem Matki Bożej Zielnej.
Jest to jedno z najstarszych świąt maryjnych w naszym kościele. Tradycja jego obchodów sięga przełomu V i VI w. Ponieważ wśród teologów nie było przez wieki zgodności, czy Maryja została wzięta do nieba za życia czy po śmierci używano też sformułowania „zaśnięcie”. W 1950 r. wniebowzięcie uznano w Kościele katolickim za dogmat.
W Polsce i wielu krajach europejskich dzień ten jest nazywany świętem Matki Bożej Zielnej. W kościołach święci się wówczas zioła, kwiaty i wieńce dożynkowe. Dziękuje się za zebrane z pól plony. W sanktuariach maryjnych gromadzą się wielkie rzesze pielgrzymów.
Podczas świątecznej sumy w naszym kościele poświęcono wieńce dożynkowe wykonane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Bessowie i mieszkańców Bieńkowic oraz bukiety, z którymi przybyli wierni. Jak nauczyły nas nasze babcie tradycyjny bukiet na święto Wniebowzięcia powinien być zrobiony z kwiatów, zarówno tych zebranych na łąkach jak i z przydomowych ogródków, ziół i kłosów zbóż. Niektórzy dodają do niego i owoce. W Cerekwi w bukiecie nie może zabraknąć rośliny nazywanej tutaj „pałki Matki Boskiej” czyli krwiściągu lekarskiego, która posiada wiele właściwości leczniczych a można ją znaleźć na pobliskich łąkach.
Dzień 15 sierpnia jest także rocznicą „Cudu nad Wisłą”, czyli zwycięstwa wojska polskiego nad sowieckim wojskiem w 1920 r. i ocalenia Polski i Europy od zalewu bolszewizmu. Czciciele Maryi w Polsce przypisują je szczególnemu wstawiennictwu Matki Bożej. W tym dniu swoje święto obchodzi Wojsko Polskie.